Odchov mláďat

Než začnete s odchovem mláďat


Dříve, než se pokusíte odchovat vlastní mláďata, byste se měli zamyslet nad tím, zda se o mláďata dokážtete postarat. Musíte mít na paměti, že potkani mají v průměru 8-12 mláďat, ale mohou jich mít třeba až 18! Budete schopni všem z nich najít nový domov? Jestli máte představu, že mláďata dáte do zverimexu a on už si je nějaký chovatel koupí, pak počítejte s tím, že vychováte mláďata, která se naučí bezmezně důvěřovat člověku, aby je potom člověk dal sežrat hadovi. Protože, buďme upřímní - narozdíl od morčat, křečků a jiných "klasických" domácích mazlíčků jsou potkani ve zverimexech prodáváni jako krmná zvířata.
A ještě něco - pokud chcete odchovávat mláďata proto, že "každá samice by měla mít mláďata", pak vězte, že tato "lidová rada" je jen nesmysl, který se, bůhví proč, mezi lidmi dost rozšířil.
Pokud se přesto rozhodnete, že mláďata chcete, a jste ochotni nést všechny důsledky tohoto rozhodnutí, pak čtěte dále.

Dědičnost
Křížení potkanů stylem: "dáme je dohromady a uvidíme, co z toho vznikne" je nejen velmi neetické, ale také zavrženíhodné. Předtím, než dva potkany zkřížíte, byste měli vědět, co můžete čekat a hlavně - zda se tito dva jedinci vůbec křížit mohou, protože některé vzácné variety a druhy zbarvení s sebou nesou nebezpečí, že mláďata budou málo životaschopná, nebo se narodí mrtvá. (Například se mezi sebou nesmí křížit potkani zbarvení pearl, nebo třeba variety sphynx.)
Jaká budou mláďata - příklad:
- dumbo x dumbo = 100% mláďat dumbo
- dumbo x standard = 100% standard s dumbo genem
- dumbo x standard s dumbo genem = 50% dumbo, 50% standard s dumbo genem
- standard s dumbo genem x standard s dumbo genem = 25% dumbo, 50% standard s dumbo genem, 25% standard
- rex x rex = cca 25% standard, 50% rex, 25% doublerex
- standard x rex = cca 50 % rex, 50% standard
- doublerex x standard = 100% rex
...

Pohlavní cyklus samic
Potkanice jsou zvířata polyestrická - což znamená, že mají říji vícekrát za rok. (Říje je období, kdy je samice svolná se pářit, a hlavně - je to doba, kdy dochází k ovulaci - tedy k prasknutí Grafových folikulů a vyplavení vajíčkek do vejcovodu.) Říjový cyklus se opakuje co 5 dní a samotná říje trvá 5-6 hodin. Je lépe nechat samce se samicí déle - nejlépe 10 dní, aby mohly proběhnout dva říjové cykly.

Připouštění
Samici poprvé připouštíme nejdříve ve věku cca 5 měsíců. Samice by měla být již dostatečně velká a měla by být v dobré kondici. Poslední vrh by samice měla mít maximálně ve věku 14 měsíců. Samice starší 18 měsíců už bývají neplodné.
Při připouštění dáváme vždy samici k samci, nebo oba na neutrální půdu. Dávat samce na území samice se nedoporučuje, protože pokud by samička neměla na samce náladu, mohla by jej napadnout a navíc samec se na "svém území" cítí lépe.
Při samotném páření se samec přiblíží k samici ze zadu a chytne se jí za boky. Samice se zastaví a prohne v zádech. Samotný akt trvá jen okamžik, ale zato je často opakován. Samec a samice se mezi akty často rychle prohánějí po kleci.
Pokud se samice pářit nechce, staví se k samci hlavou a odhání ho. Je-li samec příliš horlivý, může se dočkat i nějakého toho kousance.
Samec a samice by spolu měli být po dobu cca 10 dní, ale často se stává, že samice po zabřeznutí začne od sebe samce odhánět. Pokud je tomu tak a pokud víte, že k páření opravdu došlo, pak můžete oba dva od sebe raději oddělit.
Důležitá je i teplota, která by během páření neměla klesnout pod 18°C.
A ještě poznámka: pokud nejsou samec a samice ze stejného chovu, dobře si zkontrolujte zdravotní stav potkanů, abyste si nezanesli do chovu nějakou nemoc, nebo parazity.

Březost
Březost potkanů trvá průměrně 23 dní. Zjištění, zda je samice březí či nikoliv je zpočátku velice obtížné. První týden na samici nejsou vidět žádné změny, druhý týden začíná přibývat na váze a srst v okolí mléčných bradavek se začíná mírně rozevírat, třetí týden je již jasně poznat výrazně zvětšné břicho, posledních pár dní před porodem tělo samice připomíná hrušku.
V průběhu březosti by se samice měla nechat v co největším klidu. Jídelníček se může, zejména od druhé poloviny březosti obohatit o bílkoviny, doporučuji dodávat více minerálií - například minerální kostkou. Důležíté je zachovávat pestrost jídelníčku s dostatkem vitamínů (ovoce, zelenina). Přístup ke krmivu by samice měla mít stále. Samice se ale v žádném případě nesmí překrmovat. Samozřejmostí je také dostatek čisté vody.
Několik dní před porodem od samice oddělíme ostatní potkany (máme-li ji ve skupině) a dáme jí k dispozici hnízdní materiál - například proužky časopisů, papírových utěrek či ubrousků. Hnízdní vata pro křečky je velmi nevhodný materiál!

Porod
Při porodu je potkanice "posazena" na zadních nohou, hlavu má skloněnou k vulvě a pomocí předních tlapek a zubů si pomáhá vytahovat mláďata. Narozená mláďata samička zbaví plodových obalů, překousne pupeční šnůru, a jazykem je očistí. Plodové obaly samice sežere. Po narození posledního mláděte a jakmile jsou všechny plodové obaly sežrány, dá samička mláďatům napít. Celý porod doprovází slabé krvácení.
Asistence člověka při porodu není nutná a je spíše na obtíž. Ideální je samici při porodu nerušit. Nastanou-li nečekané komplikace, kdy samička není schopna porodit (plod je příliš velký nebo její porodní cesty jsou úzké), je třeba vyhledat veterináře.
Někdy se stává, že se samička začne starat i o mrtvě narozené mláďě. Já osobně doporučuji tato mrtvá mláďata samičce odejmout.

Rozeznávání pohlaví u jednodeních mláďat

Vývoj mláďat
Mláďata se rodí slepá, holá a růžová.
1. den:
Nejdůležitější věcí po porodu u mláďat je jeich dobré napojení mlezivem. Mlezivo (neboli kolostrum) je první sekret, který se začíná tvořit v matčině mléčné žláze. Oproti mléku má mnohem vyšší obsah imunoglobulinů (protilátek), které jsou nezbytné k současnému i budoucímu dobrému zdravotnímu stavu potkáňat. První hodiny po narození je totiž střevní stěna mláďat prostupná pro velké molekuly protilátek, které tak mohou z mleziva procházet přímo do krevního oběhu mláděte. Tato prostupnost však velmi rychle klesá s věkem mláďat a proto je velice důležité, aby se všechna mláďata po porodu mleziva napila. Napité mládě lze velmi snadno poznat, neboť zkrs tenounkou kůžičkou se jasně rýsuje velký bílý (mlezivem naplněný) žaludek.
První den můžete na potkáňatech rozeznat barvu očí a pohlaví. Oči jsou sice překryty kůží, ale zda jsou červené nebo černé je patrné i přes kůži. Pohlaví mláďat zjistíte podle vzdálenosti pohlavního a řitního otvoru. Samičky mají mezeru mezi otvory menší než samci.

3. den:
Podle vousků lze rozeznat standardní mláďata od variet s kroucenými vousky - například rexové mají vousky jasně zvlněné, standardní potkani je mají rovné. Také se začíná projevovat zbarvení a jsou viditelné kresby.
7. den:
Mláďata jsou pokryta jemňoulinkou kratičkou sametovou srstí. Je již krásně vidět zbarvení.
10. den:
Srst rexů je již zvlněná.
14. den:
Potkánkům se začínají rozlepovat oči.
Jakmile potkáňata vidí, pouštějí se na průzkumy i mimo hnízdo a začínají ochutnávat matčinu potravu.

16. den:
Všechna mláďata mají oči otevřené a sama žerou.
cca 3 týdny:
Samička přestává zvládat vracet mláďata zpět do hnízda.
cca 1 měsíc:
Mláďata již jsou samostatná, matka je přestává kojit. Můžeme začít s odstavem.

Odstav mláďat
Odstav mláďat, tedy chvíle kdy oddělujeme matku od mláďat, provádíme ve 4 - 6 týdnech. Teoreticky lze mláďata odstavit již ve věku 3 týdnů, ale toto důrazně nedoporučuji. Zhruba v 5ti týdnech je ideální věk pro předání mláďěte novému majiteli.
Pokud jste nesehnali zájemce o mláďata, nezapomeňte, že pohlavní dospělost potkanů nastává už cca ve 2 měsících věku - do té doby musíte samičky a samečky separovat. (Doporučuji o nějaký ten týden dříve)

Bebecha

Vrať se zpět na začátek stránky