Barvy potkaní srsti

Barvy potkaní srsti se zásadě dělí do dvou skupin. První se označuje "Agouti" a druhá "Non-Agouti". Zbarvení skupiny Agouti se vyznačuje různobarevným tónováním každém chlupu. Takový chlup má hrot zbarven jinou barvou (či odstínem barvy) než tělo chlupu (např. zbarvení agouti či cinnamon). Takové barevné odstupňování bývá označováno jako "ticking". Naproti tomu Non-Agouti chlupy jsou zbarveny po celé své délce stejnou barvou (např. černá, bílá, béžová, čokoládová...)

Upozornění: Barvy na fotografiích mohou být zkreslené.
Všechny fotografie na této stránce jsou uveřejněny se souhlasem jejich autorů - tímto všem ještě jednou děkuji.
Máte-li fotografii potkana barvy či kresby, která mi zde chybí, budu za ni vděčná.

Foto

název

popis

albín

albín
albino 

Potkan není schopen vytvářet pigment. Je tedy čistě bílý, očI jsou světle červené (pink)

aguti

aguti
agouti

Divoké zbarvení, hnědošedá až hnědo červená barva, břicho je stříbřité, očI černé. Existují Agouti v mnoha různých variantách, například Chocolate Agouti, Blue Agouti, Mink Agouti a další. Toto zbarvení se vyskytuje u všech kreseb.

modrá aguti

modrá aguti
agouti blue 

Základní barva je středně modrá, s oranžovým tickingem. Podsada je modrá, chlupy na břIše stříbřitě šedé, očI černé

béžová

béžová
beige 

Střední béžová, břicho a nohy jsou stejné barvy, očI od tmavě červené do černé.

buff

bůvolí
buff

Rovnoměrně světle béžová bez oranžového nádechu, očI ruby až černé.

černá

černá
black 

Černá srst, černé očI. U starších zvířat může lehce zesvětlat a být mylně považována za čokoládovou.

černá s postříbřením

s postříbřením
black, silver 

Stříbrná barva je spojena s různými tmavými barvami (black, lilac, mink, chocolate atd.). Plně zbarvené chlupy a chlupy stříbrné se střídají přibližně v poměru jedna ku jedné.

americká modrá

americká modrá
blue, american 

Modrý - stříbřitě šedý potkan, barva břicha je stejná jako je barva zad, očI jsou černé. Existuje také ruská modrá. Americká modrá je však světlejší. Barva je v některých zemích označována také jako "anglická modrá"

ruská modrá

ruská modrá
blue, russian 

Tmavá šedá barva, očI jsou černé.

šampaňská

šampaňská
champagner

Světle béžová s lehkým růžovým leskem. Srst na břIše je stejně zbarvená jako na zbytku těla. OčI jsou světle červené (pink).

silver

silver
silver

Velmi světle šedá s jemným modrým nádechem. Srst na břIše je stejně zbarvená jako na zbytku těla. OčI jsou světle červené (pink).

čokoládová

čokoládová
chocolate 

Rovnoměrně tmavě hnědá (skoro černá - barva hořké čokolády), bývá zaměňována s vybledllou černou. OčI jsou černé.

cinammon

skořicová
cinnamon 

Bronzově hnědá, barva je podobná zbarvení agouti, ale je zřeteně světlejší. OčI jsou černé.

cianammon pearl

perlová skořicová
cinnamon pearl 

Jednoltivé chlupy jsou zbarveny různými barvami (skupina Agouti) do krémova, modra a oranžova a jsou smíchány se stříbřitě zbarvenými chlupy. Dohromady pak potkan působí jako zlatý se stříbrným leskem. Břicho je stříbřitě šedé, očI jsou černé.

amber

amber
amber 

Světle zlatavě oranžová se stříbrným tickingem. Podsada je zbarvena do krémova, očI jsou růžové.

himalájská s hnědými znaky

himalájské zbarvení
himalay 

Bílý potkan s tmavě zbarveným nosem, ušima, nohama a kořenem ocasu, očI jsou červené. Zbarvení je podobné siamskému zbarvení, ale rozdíl je v základní barvě srsti, která je narozdíl od siamského bílá.

siamský s hnědými znaky

siamské zbarvení
siam 

Béžový potkan s tmavě hnědým nosem, ušima, nohama a kořenem ocasu. OčI červené. Siamské zbarvení může být v několika variantách, například mink nebo blue.

lila

lila
lila 

Teplý šeříkový tón, břicho je zbarveno stejně. OčI jsou černé.

lila

lila aguti
lila aguti 

Teplý šeříkový tón, břicho je zbarveno stejně. OčI jsou černé.

topaz

topaz
topaz 

Sytě oranžovo zlatá s rovnoměrným tickingem. Podsada je světle šedá, na břIše stříbřitě šedá. OčI tmavě červené.

topaz

fawn
fawn 

Sytě oranžovo zlatá s rovnoměrným tickingem. Podsada je béžová. OčI tmavě červené až černé.

perla

perlová
pearl 

Světle stříbrná s modrostříbrmným leskem, břicho je stejné barvy, očI černé. Potkani tohoto zbarvení nebo s genem pro toto zbarvení se mezi sebou nesmí křížit, může to vést ke smrti vrhu nebo jeho části.

mink

norek
mink 

šedohnědá barva (zbarvení kožichu norka) s lehkým modrým leskem, ořI jsou černé. nebo tmavě červené.

mock mink

mock mink
mock mink 

Barva jako mink, ale světlejší. Oči ruby nebo černé.

black eyed white

bílý s černýma očima
black eyed white (BEW)

Bílý potkan s černýma očima - nejedná se o albína!

platinová

platinová
platinum

Stříbřitá s nádechem do modra, oči ruby nebo černé.

platinová aguti

platinová aguti
platinum agouti

Stříbřitá s nádechem do modra a s oranžovým tickingem, oči ruby nebo černé.

Kresby

 

Foto

název

popis

self

jednobarevný
solid

Beze znaků. Barva je po celém těle potkana, na těle nejsou žádné bílé skvrny, v ideálním případě jsou zbarveny i tlapky až na prsty.

berkshire

berkshire
berkshire 

Jednobarevný potkan s ostře ohaničeným bílým břichem případně hrudníkem, bílými ponožkami, bílou poslední třetinou ocasu a v ideálním případě  s bílou lysinou na čele. Jako berkshire je ale označován I potkan s jedním bílým pruhem (skvrnou) na břIše.

kapucín

kapucín
capped 

Hlava až po ušI je zbarvena, zbytek těla je bílý.

hooded

japonská kresba
hooded  

Hlava, krk, huď a ramena jsou zbarvena (například černá, čokoládová, agouti, béžová) a na zádech se podél páteře táhne zbarvený pruch., který sahá až k ocasu. Ocas bývá zbarven asi do jedné poloviny. Zbytek těla je bílý. Tito potkani bývají někdy nesprávně označováni jako kapucíni.

stříbrná husky

husky
husky 

Záda a případně I boky jsou zbarveny jednou ze základních barev, v oblasti uší se barva rozěluje do dvou pruhů, které zasahují až mezi očI. Zbytek těla je bílý. Husky potkani se rodí tmaví a s věkem vybělují.

irský znak

irská kresba
irish 

Jednobarevní potkani s jednou bílou skvrnou na hrudníku. V ideálnímpřípadě má skvrna tvar rovnostranného trojúhelníku. tlapky jsou bílé.

bareback

bareback
bareback 

Hlava, krk a hruď jsou zbarveny, zbyrek těla je bílý.

variegated

variegated
variegated 

Základní barva je bílá, hlava a ramena bývají zbarveny (jako bareback), na zádech a bocích jsou skvrny ve stejné barvě jako je hlava a ramena.

varieberk

varieberk
varieberk 

Potkan má bílé břicho, barva na bocích přechází do bílé "strakováním".

blazed

lysina
blazed 

Bílá lysina v oblasti čela, která začíná na čele a táhne se až k nosu.

spoted

skvrna na čele
spotted 

Bílá skvrna na jinak zbarveném čele.

Vznik a genetika barev u potkanů

Zbarvení srsti, kůže a očí potkanů (a ostatních zvířat) je způsobeno částečkami pigmentu (barviva), který se nazývá melanin. Tento melanin má dvě základní formy - černý "eumelanin" a žlutočervený "phaeomelanin". Pouhým mícháním či ředěním těchto dvou barev pak vznikají různě zbarvení potkani. Je to jako s "vodovkama" představte si, že máte jen černou a žlutohnědou barvičku. Pokud budete na štětec dlouho a pečlivě nabírat pouze černou barvu, bude váš obrázek sytě černý, pokud však do barvy jen "šmrncnete", bude obrázek šedivý. Totéž můžete dělat i s druhou barvou a pokaždé dostanete trochu jinou barvu či odstín. Na stejném principu funguje i pigment v buňkách zvířete. Pokud je v buňkách přítomno hodně černého eumelaninu, je potkan černý, má li ho málo, je šedý (my tuto barvu nadneseně označujeme jako "modrou"), má li hodně phaeomelaninu, je "červený", obsahují li buňky tohoto barviva jen poskrovnu, je takový potkan béžový.

Barva srsti je kromě přítomnosti barviva dána I tvarem pigmentových částic a jejich rozložením v buňkách. Granule eumelaninu mají tyčinkovitý tvar a jsou-li v buňkách v dostatečném množství a pravidelně rozloženy, je výsledná barva černá. Je-li eumelaninových granulí v buňkách méně a jsou soustředěny spíše distálně, je výsledná barva zředěna do čokoládova, případně až do modra. Phaeomelanin má granule kulovité a způsobuje béžové zbarvení.

Zvláštním druhem zbarvení je "agouti". Zvířata tohoto zbarvení mají gen, který brání ukládání pigmentu do určité části chlupu a ta je pak světlejší. Kdyby tito jedinci "agouti gen" neměli, měli by srst zbarvenu jako nejtmavší části jejich chlupů.

Zbarvení zvířete není určeno jen jedním genem, ale je dáno souhrou mnoha genů. To je jeden z důvodů, proč není vůbec snadné předvídat, jací potomci se vašim potkanům narodí. Odhadnout to však lze, ale pouze za předpokladu, že víte, jak vypadali předci vašich potkanů.

Příklad:

Dědičnost barev je velice složitá. Je to dáno tím, že existuje velká řada genů, které danou barvu způsobují a jsou mezi nimi různé vztahy. Pokud neznáte původ potkanů, tedy to, jak vypadali jejich předci, je odhadnutí pravděpodobného zbarvení potomků velmi nepřesné. Jak již bylo předesláno, zbarvení je určeno několika geny. Jen pro představu uvedu několik příkladů:

Aby to nebylo tak jednoduché, tak některé geny jsou spolu ve vazbě. Například některá zbarvení srsti jsou spjata s určitou barvou očí. Třeba siamský potkan bude mít vždy očI červené, napro tomu u černého potkana se červených očí dosáhnout nedá.

Kromě genetiky má na výslednou barvu chlupů vliv I průměr dřeňové vrstvy chlupu případně přítomnost vzduchu (šednutí čI až úplné vybělení chlupu).

Prameny:
Marvan, F. a kol.:
Morfologie hospodářských zvířat, Praha, Brázda 1998, 328 s.
Urban, T., Vyhnálek, T., Knol A., Dvořák J.:
Genetika (návody do cvičení), MZLU v Brně 2001, 104 s., ISBN 80-7157-497-X
Verhoef-Verhallenová, E.:
Encyklopedie králíků a hlodavců, Rebro Productions, Čestlice 1999, 320 s.
http://www.members.optusnet.com.au/~rakali/bruce/ratcolour.html
http://www.rattenwelt.de
http://members.chello.at/rattengruft/liv/index.htm

Bebecha

Vrať se zpět na začátek stránky