Nemoci, parazité a zranění

Máte nějakou zkušenost se zdravotním problémem u potkana? Napište mi prosím a pomozte poradit ostatním potkanařům, u kterých se vyskytne tentýž problém.Své zkušenosti můžete posílat na e-mail: bebecha@seznam.cz. Děkuji

Pzn.: Léčba je jen návrh přípravků, které se používají. Veterinární lékař může samozřejmě doporučit něco úplně jiného.

Kožní problémy

Svědivost, potkan se intenzivně drbe, po zorhrnutí srsti jsou patrné dobné pohybující se tečky nebo jsou na chlupech nalepeny drobné bílé hnidy.

v příspěvku byly použity informace z http://theblackhole.estranky.cz. Děkuji!

Svědivost, vypadaná místa v srsti nebo výrazné strupy na uších, čI čerevené stroupky nejčastěji na spodní straně hlavy a krku.

Lysá místa na krku a zádech

 • Opar lysivý - Plísňové onemocnění - původce nejčstěji z rodu Trichophytona Microsporum - nemoc se projeví výskytem holých míst na zádech a krku, kůže je zesílená, pokrytá krustami, chlupy na okraji lysých míst jsou křehké, bez lesku, jdou lehce vytrhnout.

Načervenalá (až zarudlá) místa na patách, později tvorba stroupků či mírně napuchnutí

 • Otlaky na patách - v místě styku patní kosti s vnějším prostředím je kůže nejtenčí a velmi citlivá. Může proto docházet k otlačení a následnému zarudnutí. Léčba (respektive zmírnění) příznaků - kůže na patách by se měla udržovat vláčná, neměla by zůstávat suchá. Postižená místa se mohou mazat např. Dermazulenem (heřmánková mast určená k regeneraci kůže - cena cca 50,- Kč), jehož základem je lanolin (tuk z ovčí vlny); dále pak se dá použít bílý vosk a bílá vazelína (účinné látky: Guaiazulenum a Matriciriae etheroleum). Nožky se potkanovi potírají 2x denně. (Pokud do týdne nedojde ke zlepšení, obraťte se na svého veterináře)

problém popsala: Louisianka - Děkuji!

"Boule" v oblasti pupku u několik dní starých mláďat.

 • Někdy se může stát, že se mláďěti do rány po pupeční šňůře dostane infekce a pupek se zanítí. Pod kůží tak vznikne malá světlá boulička naplněná hnisem. Zbavít se jí dá propíchnutím bouličky (nebo proříznum - dle velikosti), obsah vymáčkněte a ránu vydesinfikujte. Pokud nemáte zkušenosti, raději zajděte k veterináři.

 

Problémy s dýchací soustavou, výtoky z nosu (a očí)

Těžké dýchání, sípot, dýchání v nahrbené pozici

 • Zápal plic (ATB)
 • Nutná okamžitá návštěva veterináře, velmi závažné onemocnění, nebezpečí úhynu

Kýchání, prskání, zvýšený výtok porfyrinu (červenohnědé barvivo) z nosu

 • Nachlazení, Zánět dýchacích cest, alergie, mykotické onemocnšní
 • U alergií - odstranit možné příčiny (nejčastěji nevhodná podestýlka)
 • Zánět dýchacích cest - antibiotika
 • Nachlazení - odstranit možný zdroj průvanu, udržovat v pokoji stálou teplotu (ideálně 18-22°C), pestrá strava bohatá na vitamíny, lze podat čaj s medem
 • Chronická respiratorní choroba potkanů - jednorázové přeléčení ATB, často se vrací...

Chornická respiratorní choroba potkanů

     Toto onemocnění, způsobené bakterií Mycoplasma pulmonis, se projevuje zánětem dýchacích cest či zápalem plic. Potkanovi vytéká z nozder a spojivkového vaku očí červenohnědá těkutina, někdy až hlenovité konzistence (občasný červenohnědý výtok je normální), výtok je někdy tak silný, že se zvíře nedokáže samo očistit a okolí nozder, případně i vnitřní strany předních tlapek jsou výtokem zbarveny do červenohněda, oči mohou být touto tekutinou až celé "zality". Zvíře frká, prská, při dýchání v klidu se ozvývá zvuk podobný "praskání bublinek". Bakterie může způsobit i postižení vnitřního a středního ucha, kdy se potkan pohybuje v kruhu. V pozdější fázi nemoci zvíře výrazně hubne, mají problémy s dýcháním, méně se pohybují a mají matnou, prořídlou a zježenou srst.
     Mycoplasma poškozuje řasinky epitelu v dýchacích cestách, čímž vytváří vstupní bránu pro mikroorganismy - což zamená, že se nevíce projeví u zvířat se sníženou imunitou. Na rozvoji nemoci se výrazně podílí i kvalita prostředí - pokud je potkan v prostředí s vysokou koncentrací čpavku (nekvalitní podestýlka, nečištěné klece), může se nemoc výrazně zhoršit.
     Bakterie se přenáší z matky na mláďě ihned po narození, je možný také transplacentární přenos (z matky na mláďata ještě před jejich narozením). Horizonátlně - tedy z jednoho potkana na druhého se nemoc šíří pomalu, podestýlkou, krmivem, vodou apod by se nemoc šířit neměla.
     Jedinou obranou proti mykoplasmose je chov za bariérou (chov v uzavřených místnostech izolovaných od svého okolí, s filtry vzduchu, ošetřovatelé vstupují přes hygienickou smyčku. V malochovech a zájmových chovech je nemoc velice rozšířena, a v podstatě téměř všichni naši potkani v sobě tuto bakterii mají. Pokud však má zvíře dobrou imunitu a hlavně je chováno v dobrých hygienických podmínkách, nemoc se buď neprojeví vůbec, nebo se projeví až ve stáří zvířete, nebo ve chvíli, kdy je potkan oslaben jinou nemocí.
     Léčba - při projevení příznaků lze jedorázově přeléčit antibiotiky a potlačit tak projev nemoci. Bakterie však léčbou zcela vymítit nelze. (*1 1999)

Sialodakryoadenitida potkanů

     Jedná se o infekci koronavirem, infekce se ne vždy musí projevit, někdy může zůstat skrytá a projiv se pouze u oslabených jdeinců. Virus je vylučován slinami a slzami, ale pouze po dobu sedmi dnů. Může se projevit zduřením krku a červenohnědým výtokem z očí a nosu. (*1 1999)
     Podrobně zpracované informace o této chorobě najdete na webu ch. s. Squeek http://www.squeek-rat.info/index.php?id=207

Problémy s nervovou soustavou

Hlava nakloněná na stranu, někdy špatná mimika části tvváře, horší udržování rovnováhy

 • Mrtvička - Nelze léčit, potkan se I s tímto problémem může dožít vysokého věku

Strnulé stání na místě a kývání hlavou ze strany na stranu

 • Zcela normální fyziologický projev u nečernookých potkanů, kteří si takto pomáhají kompenzovat horší zrak. (zdroj informací: Rattus webus - viz odkazy)

Nádory a "boule"

Viditelný nádor kdekoliv na těle

 • nezhoubný nebo zhoubný nádor, kýla
 • Kýla - v oblasti břicha - při masírování lze "bulku" zamasírovat zpět do dutiny břišní.
 • Nezhoubný nádor (pomalu rostoucí) - lze operovat, ale u starších zvířat, pokud není příliš velký nebo potkanovi nepřekáží, je někdy lépe (po dohodě s veterinářem) nedělat nic.
 • Zhoubný nádor (rychle rostoucí) - v některých případech možnost operace ale častá recidiva, mnohdy se nádor vrátí užkrátce po operaci, v nejlepších případech potkan po operaci žije I několik měsíců. Pokud se chovatel rozodně pro operaci, musí to být "okamžitě". Je-li již potkan starý, je někdy lepší eutanasie.

Absces

 • Absces je ohraničené ložisko hnisu, nejčastěji uložené bezprostředně pod kůží.
 • Vzniká nejčastěji po poranění (šarvátky mezi potkany), kdy se do rány dostane infekce, nebo po zanícení chlupového váčku (zejména u bezsrstých variet potkanů).
 • Absces velmi rychle roste a často je v jeho středu vidět stroupek.
 • Absces je nejlépe nechat "dozrát" - stroupek je jakoby propadlý, popřípadě kůže s chlupy na povrchu abscesu se jakoby znění - je tenká a ztrácí svou funkci. Pokud místo namočíte teplovou vodou s desinfekcí, strup se odmočí, lze odstranit a pod ním se otevře ložisko hnisu. Hnis z rány vymáčkněte (vyškrábněte) a ránu vydesinfikujte. (I opravdu veliká rána se celkem snadno hojí)

 • Na následujících fotkách se můžete podívat, jak postupovat v případě, že váš potkan má absces. Za fotodokumentaci děkuji Monice (Márvelce) Lenerové.

Boule v oblasti třísel

 • Kýla čI sestoupení varlat u samic
 • Kýla - lze li obsah boule vmasírovat zpět do dutiny břIšní, operace
 • U samic - boule velikosti samčího varlete - boule se objeví a neroste - genetická porucha - hermafroditismus - operativní ostranění varlete. V operační ráně  nebo na druhé straně se někdy může objevit druhé varle.

Problémy se smyslovou soustavou

Hlava nakloněná na stranu

 • Zánět ucha - léčba ATB
 • další možná přícina - mozková mrtvička - odlišit tyto dva problémy lze - podáním antibiotik - u zánětu ucha, kde ještě nedošlo k trvalému poškození dojde ke zlepšení. U mrtvičky se stav nezlepší.

Zvýšený výtok porfyrinu (červenohnědé barvivo) z očí, červenohnědé strupy kolem očí

 • Zánět oka, alergie
 • Zánět oka - strupy kolem očí zůstávají I po té, kdy se potkan umyje (občasné stroupky kolem očí po probuzení jsou normální); přI vysokém výtoku jsou očI porfyrinem zality
 • Alergie - odstranit možnou příčinu - nejčastěji nevnodná podestýlka

Problémy s trávicí soustavou

Průjem

 • v případě převozu (stresem) je průjem běžný - zmizí okamžitě sám
 • pokud zvířatům bylo předtím podáno mléko nebo mléčné výrobky, může to být příčina - vyškrtnout z jídelníčku, nebo omezit množství
 • pokud průjem přetrvává - dieta dokud se negativní stav neeliminuje

Průjem potkaních mláďat

     Nemoc se nejčastěji projevuje u mláďat ve věku 10-12 dní. Mláďata celkově neprospívají a mají řídký žlutavý průjem. Průjem trvá většinou 2-3 dny, poté se zvířat buď sama uzdraví nebo nemoc pokračuje - výkaly jsou pak sušší a mohou až ucpat anální otvor. (*2 1969)
     V případě, že se jedná o bakteriální infekci, lze matce i mláďatům podávat antibiotika a to perorálně pomocí injekční stříkačky. Dále pak lze vatovým tamponem namočným v teplé vodě otírat řitní o tvor a masírovat bříška, aby se tak napomohlo vyprazdňování. Pokud mají mláďata kolem řitního otvoru zaschlé stroupky či mají otvor dokonce zalepený, zaschlé zbytky trusu navlhčíme a po jejich uvolnění setřeme. Nakonec řitní otvor otřeme desinfekcí.
     Postup opakujeme 2-3x denně po dobu 3-5ti dnů, poté by se měl stav vrátit do normálu.

Zvětšené břicho u 3-5 týdnů starých mláďat

Megacolon

     Megacolon je geneticky podmíněná vada, kdy dojde k nevratnému zůžení střeva. Takto postižená mláďata se často rodí menší než jejich sourozenci, nebývá to však pravidlem. Postižena je vždy jen malá část vrhu. Dokud mládě pouze saje mléko, defekt se neprojeví. Jakmile však začne přijímat pevnou stravu, střevo se stává neprůchodné. Mláděti se začne zvětšovat břišní dutina, s přibývajícím věkem se bříško mláděti zvětujš natolik, že působí jako "nafouknuté". Při pohmatu je možno nahmatat tvrdý válcovitý útvar (zaplněné ucpané střevo). Všechna takto postižená mláďata uhynou buď na rupturu střeva a následnou sepsi organismu nebo na selhání krevního oběhu. Mláďata nelze vyléčit, v případě objevení toho defektu je lépe postižená mláďata utratit.
     Megacolon je geneticky podmíněná vada, projevující se u recesivních homozygotů. Častěji se vyskytuje o potkanů s bílými znaky, ale může se vyskytnout i u solidů. Znemaná to tedy, že sejdou-li se dva potkani nesoucí tuto vadu, část jejich potomstva bude postižena. Zbytek mláďat ve vrhu není samo nikterak postiženo, ale přenáší tuto chorobu dál. Je proto naprosto nutné všechna zvířata z vrhů včetně jejich rodičů okamžitě vyřaďit z chovu.
     Podrobně zpracované informace o této chorobě najdete na http://megacolon.unas.cz

 

Problémy s rozmnožovací soustavou

Chybějící varle u samců

Červený útvar vystupující z pochvy

Problémy při porodu

Problémy s celkovým zdravotním stavem

Pomalý růst (většinou všech zvířat ve skupině), problémy s rozmonožováním, časté drobné zdravotní problémy, vyhublost

Zranění

Drobné poškrábání, prokousnutí ucha, utřežení drápu apod...

Pohmoždění nohy s otokem

Potkan po pádu z větí výšky sedí na zemi a nehýbe se, nebo se hýbe velmi pomalu (jakoby zpomaleně)

Bebecha

Zdroje:

*1: kolektiv autorů: Chov a využití pokusných zvířat, 2. díl, VFU Brno 1999
*2: Lane-Petter, W.:
Laboratorní zvířata - Zásady chovu a ošetřování, Academia, Praha 1969 

Další přímé zdroje jsou uvedeny pod jednotlivými chorobami. Všechny fotografie na těchto stránkách jsou uveřejněny se souhlasem jejich autorů. Tímto jim všem děkuji.

Vrať se zpět na začátek stránky