© Bebecha, aktualizováno 29. 4. 2010

Znaky (aneb rozložení bílé barvy na těle potkana)

Foto

název

popis

self

jednobarevný
solid/self

Beze znaků. Barva je po celém těle potkana, na těle nejsou žádné bílé skvrny, v ideálním případě jsou zbarveny i tlapky až na prsty (u tmavých zvířat jsou zbarveny i chloupky nad drápy). Chybou jsou jakékolib bílé skvrny kdekoliv na těle a nejčastější chybou jsou bílé prsty nebo dokonce celé tlapky.

berkshire

berkshire
berkshire 

Potkan s bílou, ostře ohaničenou skvrnou na břiše, bílými ponožkami a v ideálním případě i koncem ocasu. Vítaná je bílá skvrnka na čele (spotted). Nejčastější chyby jsou: velmi malá skvrna na břiše, celobarevný ocas, skvrna na břiše je spojená na vnitřní straně nohou s ponožkama, bílé břicho přechází až na boky (americký berkshire), skvrna je přerušená nebo hodně nepravidelná, barevné skvrky uprostřed bílého břicha nebo bílé skvrnky vedle znaku.

kapucín

kapucín
capped 

Hlava až po ušI je zbarvena, zbytek těla je bílý. Bílá je i dolní čelist. Chybou jsou jakékoliv barevné skvrny kdekoliv na těle.

hooded

japonská kresba
hooded  

Hlava, krk, huď a ramena jsou zbarvena a na zádech se podél páteře táhne barevný pruh až k ocasu. Ocas je zbarven cca do jedné poliviny. Zbytek těla je bílý. Chybou je přerušený pruh, nepravidelný pruh, jen skupina skvrn místo pruhu, jakékoliv barevné skvrny kdekoliv na těle. Tito potkani bývají někdy nesprávně označováni jako kapucíni.

stříbrná husky

husky
husky 

Záda a případně I boky jsou zbarveny, v oblasti uší se barva rozěluje do dvou pruhů, které zasahují až k očím. Zbytek těla je bílý. Husky potkani se rodí tmaví a s věkem vybělují, někteří mohou být ve stáří téměř bílí. Nejčastějí chybou je křivý znak na hlavě.

irský znak

irská kresba
irish 

Jednobarevní potkani s jednou bílou skvrnou na hrudníku. V ideálním případě má skvrna tvar rovnostranného trojúhelníku s dvěma vrcholy u tlapek a třetím směřujícím k břichu. Potkan má bílé ponožky a bílý konec ocasu. Chybou je příliš malý či příliš velký znak na hrudníku, znak jiného tvaru než trojúhelníku, nízké ponožky nebo bílé skvrny kdekoliv jinde na těle.

bareback

bareback
bareback 

Hlava, krk a hruď jsou zbarveny, zbyrek těla je bílý. Chybou je bílá dolní čelist, nepravidelný přechod barvy na zádech a další barevné skvrny kdekoliv na těle.

variegated

variegated
variegated 

Hlava, krk a ramena jsou barevné a po zádech jsou barevné stříkance. Chybou je bílá dolní čelist, barevné skvrny na břiše, příliš málo skvrn na zádech. Může být kombinován s bílými znaky na hlavě.

varieberk

varieberk
varieberk 

Potkan má celé bílé břicho, bílá na bocích přechází do barvy zad v "cákancích" (strakování). Nohy jsou bílé. Chybou je příliš malé strakování, bílá dolní čelist, barevné skvrny na břiše. Může být kombinována s bílými znaky na hlavě.

blazed

lysina
blazed 

Bílá lysina - bílý je celý čumák a postupně se směrem k očím zužuje do špičky. Chybou je příliš malá nebo příliš velká lysina, bílé tváře, nesouměrná či úplně křivá lysina.

spoted

skvrna na čele
spotted 

Bílá skvrna na čele, ideálně kruhová cca půl cm v průměru. Chybou je nepravidlný tvar skvrnky, jen několi bílých chloupků nebo naopak příliš velká skvrna.

masked

maska
masked 

Barevná skvrna přes oči, připomíná škrabošku. Zbytek těla je bílý. Chybou je nepravidelná maska, nebo barevné fleky kdekoliv na těle.

down under

down-under
down-under 

Bývá spojen se znaky berkshire, varieberk, variegated nebo hooded. Zvíře "shora" vypadá stejně jako výše vyjmenované znaky, ale navíc je barevné břicho. U znaku berkshire down-under je okraj barevného břicha lemován bílým pruhem, u ostatních je na břiše barevný pruh.

BEW

BEW (bílý černooký)
BEW (black eyed white) 

Potkan je "geneticky" zbarven v libovolné barvě, která má černé oči, má však na sobě tolik bílých znaků, až je bílý celý, zbarvené zůstavají jen oči. Nejedná se o albína! V ČR je to neuznaný znak. Jeho chov sebou může nést zdravotní komplikace.

Bebecha

Vrať se zpět na začátek stránky