Knihy o potkanech

Odborná literatura:

Gassner, G.: Potkani
Bullová, G.:
Potkan jako domácí zvíře
Verhoef-Verhallenová, E.:
Encyklopedie králíků a hlodavců
Zejda, J. a kol.:
Hlodavci v zemědělské a lesnické praxi
Berghoff, P. C.:
Malé hlodavce choroby a chov
Popesko, P.; Rajtová, V.; Horák, J.:
Atlas anatómie malých laboratórnych zvierat 2
Nejedlý, K.:
Biologie a soustavná anatomie malých laboratorních zvířat
Jelínek, F.:
Üvod do patologie laboratorních zvířat
Lorenz, K.:
Takzvané Zlo
Veselovský, Z.:
Člověk a zvíře
Petr, J.:
Klonování Hrozba nebo naděje?

Beletrie:

Herbert, J.: Krysy
Herbert, J.:
Doupě
Herbert, J.:
Panství
Keyes, D.:
Růže pro Algernon
King, S.:
Zelená míle
Pratchet, T.:
Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci
Hoexe, M.:
Čas ani myš nezastaví
Zaniewski, A.:
Potkan
DiCamillo, K.:
Příběh o Zoufálkovi

 

Potkani
autor: Georg Gassner
počet stran: 47
vydalo: Ottovo nakladatelství, s. r. o., Praha 2000, ISBN 80-7181-373-7
originál: Ratten, Eugen Ulmer GmbH & Co., Stuttgart 1998, BRD
cena: odhaduji něco přes 100,- Kč

Kniha je formátu 23 x 16,5 cm, měkká vazba, tisk na hrubém papíře, příliš velké písmo, které na mě působí jako pokus o "nahnání prostoru". Obsahově je kniha příliš stručná a příliš obecná. Některé informace v knize uvedené se mi zdály příliš přehnané nebo si dokonce odporovaly. Jako příklad uvádím pár věcí, které se v knize dočtete a se kterými nesouhlasím:

Ale abych nebyla jen kritická - kniha je esteticky velmi hezky ztvárněna, je plná barevných fotek a černobílých obrázků, které doplňují text. Velmi mě potěšil i výčet pro potkany jedovatých rostlin.

Bohužel je však můj celkový dojem o knize spíše záporný. Například podíváte-li se na zadní stranu, najdete zde jakýsi "obsah" knihy. Jednou položkou jsou zde i "barevné variety". Uvnitř knihy jsou však v této kapitole přesně tři věty, ve kterých vás odkážou na spolky chovatelů potkanů, které ale v ČR neexistují a sdělí vám, že existují potkani divokého zbarvení albíni a strakoši.

Co mě zaujalo je rozsáhlý rejstřík, ve kterém se dozvíte i tak důležitou informaci, jak že slovo "mrkev" bylo použito na straně 21 :)

Moje hodnocení: Kniha je určena spíše pro děti (tipovala bych tak 3-4 třídu ZŠ), graficky hezky ztvárněná, spousta fotek, obsahově však spíše slabá.

 

Potkan jako domácí zvíře
autor: Gisela Bullová
počet stran: 56
vydalo: nakladatelství Jan Vašut, Praha 2001, ISBN 80-7236-140-6
originál: Ratten als Heimtiere, Gräfe un Unzer Verlag GmbH, München 1994, BRD
cena: 99,- Kč

Kniha je formátu 20 x 16,5 cm, měkká vazba, hrubší papír. Co do obsahu ve všem předčí knihu, uvedenou výše. Je podrobnější, více se zabývá jednotlivými problémy.

Klady knihy

Zápory knihy

Moje hodnocení: Musím připustit, že když se mi tato kniha dostala do ruky, byla jsem značně skeptická a neočekávala jsem víc, než hromadu kýčovitých fotek a sem tam nějakou tu větu o zodpovědném starání se o zvířátka. Kniha mě ale mile překvapila. Na to, že se jedná jen o brožuru o chovu potkanů, je poměrně kvalitní. Samozřejmě, že na 56 stran se toho moc nevejde a kniha je velmi stručná, ale pokud jste rozhodnuti koupit si knihu o potkanech a zajímají vás POUZE potkani, pak lepší knihu v češtině zatím neseženete.

 

Encyklopedie králíků a hlodavců
autor: Ester Verhoef-Verhallenová
počet stran: 320
vydalo: Rebo Productions, Čestice 1999, ISBN 80-7234-039-5
originál: Rebo Intenational b. v., Lisse, NL.
cena:345,- Kč

Kniha je graficky velmi pěkně ztvárněná se spoustou barevných fotografií.

Klady knihy:

Zápory knihy:

Moje hodnocení: Kniha na mně působí jako odborný text doprovázený fotografiemi, ale jako prezentace fotografií doprovázených textem. Fotografie v knize jsou sice nádherné, ale jsou zde na úkor textu. Na druhou stranu je velkým kladem to, že se autorka pokusila alespoň zabrousit do tajů genetiky a tedy toho, jak ony variety potkanů vlastně vznikají. Jelikož je kniha věnována i ostatním druhům hlodavců, doporučila bych ji především těm, jejichž zájmy se neomezují pouze na potkany. 345 Kč za 25 stran je poměrně vysoká cena.

 

Hlodavci v zemědělské a lesnické praxi
autor: Zejda, J. a kol.
počet stran: 284
vydalo: Agrospoj, Praha 2002, ISBN 80-7084-235-0
cena:179,- Kč

Tato kniha se zabývá divokými hlodavci, se kterými se zemědělci nebo lesníci mohou setkat při své práci. Potkanovi je věnováno 6 stran textu a můžete se zde dočíst mnoho informací o životě divokých potkanů: biotop, potrava, nory, rozmnožování, struktura populace, populační dynamika, postnatální vývoj, chování...

 

Malé hlodavce choroby a chov - malá knižnica praktického veterinára
autor: P. C. Berghoff
počet stran: 120
vydalo: Hajko & Hajková, Bratislava 1999

Jak už říká název knihy, najdete zde nejen něco k chovu, ale i k nemocem.

 

Atlas antómie malých laboratórnych zvierat 2
autor: Popesko, P., Rajtová, V., Horák, J.
počet stran: 253
vydalo: Príroda, Bratislava 1990

Kreslený atlas anatomie, třetina knihy je věnována anatomii potkana. Bohužel však obrázky nejsou doplněny žádným textem, takže pokud hledáte knihu, ze které něco vyčtete, tak tady asi moc nepochodíte. Na druhou stranu je to skvělá příležitost zjistit, jak to v potkanovi vypadá. A jelikož je atlas kreslený, zvládnou to I slabší jedinci.

 

Biologie a soustavná anatomie laboratorních zvířat
autor: Nejedlý, K.
počet stran: 636
vydalo: SPN Praha 1965

Trošku starší kniha věnovaná hlavně anatomii.

 

Úvod do patologie laboratorních zvířat
autor: Jelínek, F.
vydalo: Stanislav Hojdek, Praha 1992

Kniha spíše pro veterináře, psaná velmi odbornou mluvou. Zabývá se anatomií a chorobami laboratorních vzířat, zejména však jejich posmrtnou diagnostikou.

 

Takzvané Zlo
autor: Konrad Lorenz
vydalo: Academia, Praha 2003 (2. vydání)

Kniha o etologii (chování zvířat). Je to kniha všeobecná, ale je v ní hned několik článků týkajících se přímo potkanů.  

 

Člověk a zvíře
autor: Zdeněk Veselovský

Kniha o etologii. Věnuje se sice zvířatům obecně, ale pár info přímo o potkanech tam najdete taky. Navíc je to skvělá kniha pro všechny, kdo mají rádi zvířata. Po jejím přečtení možná získáte na zvířata jiný pohled.

 

Klonování Hrozba nebo naděje?
autor: Jaroslav Petr

Kniha o genetice. Pokud o genetice nevíte ani ň, určitě se budete po jejím přečtění o něco moudřejší. Jsou v ní totiž nejen informace a zajímavosti o klonování, ale také jsou zde popsány základy genetiky, a to tak, aby je pochopil opravdu každý.

 

Potkani, krysy a myši v beletrii

Herbert, J.: Krysy
Herbert, J.: Doupě
Herbert, J.: Panství

- Hororová trilogie o velkých útočných krvelačných krysách (potkanech) se spoustou krve, ohlodaných kostí, a podobných chuťáren - jen pro silné žaludky. Všechny tři knihy jsou velice čtivé a pokud vám nevadí nějaká ta krvavá loužička určitě se u této knihy nebudete nudit. I když se jedná o trilogii, dají se jednotlivé díly číst i samostatně.

 

Keyes, D.: Růže pro Algernon

- Určitě už jste slyšeli o soutěžení muže a myši v bludišti. Vyhraje mentálně zaostalý muž nad chytrou myškou Algernon? Známý science fiction román, ve kterém vědci přijdou na techniku, jak operací mozku zvýšit inteligenci mentálně zaostalým lidem. Nádherná kniha, velmi originálním způsobem napsaná, zaujme vás od první věty - určitě si přečtěte!

 

King, S.: Zelená míle

- Kniha z prostředí věznice s odsouzenými na smrt, objevuje se zde myšák, který se spřátelí s jedním z vězňů - pan Jingels (Džingls - omlouvám se všem angličtinářům, netuším, jak se to píše). Podle knihy byl natočen stejnojmenný film.

 

Pratchet, T.: Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci

- Román o jednom kocourovi a hromadě krys (potkanů), kteří se po zkonzumování odpadu z vědecké laboratoře stali inteligentními. Jak dopadne "souboj" nafoukaného kocoura Maurice a jeho krysí tlupy proti lstivým a krutým krysařům?

- Tak trochu ztřeštěná (ale velmi čtivá) kniha plná krys s bláznivými jmény (Nutriční hodnota, Ďábelský guláš, Zaručeně čerstvá, Černý přeliv...) a dokonce i s ukázkami krysího písma!

 

Hoexe, M.: Čas ani myš nezastaví

-Hodinář Hermux Tantamoq je docela obyčejný myšák, který vede docela obyčejný život. Ale pouze do doby, než se v jeho krámku objeví Linka Perflingerová a nechá si u něj opravit hodinky. Vyzvednout si je ale nepřijde. Místo ní se jednoho dne v hodinářství objeví podezřele vypadající potkan, který chce její hodinky vyzvednout za ni. Hermux, kterému sympatická myš není vůbec lhostejná, začne mít o Linku strach. Rozhodne se potkana sledovat. Kdyby tušil, do čeho se při tom zaplete, asi by si to dvakrát rozmyslel.
-Tahle knížka je, no, řekněme zvláštní. Ve vizitce má napsáno: „humoristické romány – fikce – ironie“ a myslím že přesněji to vyjádřit nedovedu. A neodpustím si citát na závěr:
„Já se vrátím,“ vyštěkl výhrůžně potkan. „Na to vem jed na krysy!“
-Hoexe, M.: Čas ani myš nezastaví, Knižní klub, Praha 2004, 240 s., ISBN: 80-242-1171-8

 

Zaniewski, A.: Potkan

- Kniha, v níž se autor inspiroval pozorováním divokých potkanů, vypráví příběh kanálového potkana - o tom, co prožívá od svého narození až po smrt.
Velmi dobrá kniha s velmi silným koncem určitě stojí za přečtení.
tip na knihu - Kristýna V. (díky)

-Zaniewski, A.: Potkan

 

DiCamillo, K.: Příběh o Zoufálkovi

- Kniha pro děti a mládež vypráví o myšákovi s velkýma ušima a také o krysákovi Rosvitovi a dalších...
tip na knihu - Jana Hrůzová (díky)

-Zaniewski, A.: Příběh o Zoufálkovi, Albatros, Praha 2007, 230 s., ISBN: 80-00-01909-4

 

Pzn.: Ve většině (i odborných !!!) knih se dočtete o krysách. V 99% případů se však nejedná o krysy, ale o potkany. Pokud se jedná o překlad cizozajičné beletrie, použije obvykle překladatel slovo krysa. V cizích jazycích, se totiž pro potkana i krysu používá stejné slovo (The Rat - anglicky, die Ratte - německy). Bohužel i většina českých vědců (a ostatně i běžných lidí) je zvyklá označovat potkana jako krysu. Snad jednou lidé pochopí, že je v tom rozdíl.

Četli jste také nějakou knihu, ve které hrál potkan, krysa nebo myš důležitou úlohu? Napište mi!

Bebecha

Vrať se zpět na začátek stránky