Kupujeme potkana

Chci potkana. Na koho se mám obrátit?

Sehnat potkana je dnes již velmi jednoduché. Buď můžete kontaktovat některého chovatele, kterého už znáte, nebo, pokud nikoho neznáte, můžete si blízkého chovatele zjistit buď z na webu klubu chovatelů (http://klubmorcat.wz.cz) nebo se zeptejte na diskuzi "na králíkách" (http://kralici.cz/potkani). Počítejte ale s tím že ne v každém městě chovatelé jsou a občas si musíte pár kilometrů dojet (to se vám ale se zvířátkem mnohonásobně vrátí).

Kterého potkana si mám vybrat?

Pokud kontaktujete chovatele, nabídne Vám volná zvířátka a vyberete si to, které se Vám nejvíce líbí - s povahou si nemusíte dělat starosti - mláďata od chovatelů už jsou na lidi zvyklá a nebojí se. Pokud je chovatel poblíž Vašeho bydliště - většina nemá problém pozvat Vás na návštěvu abyste si mláďátko mohli vybrat sami, podívat se v jakém prostředí jsou odchovávána, případně konzultovat s chovatelem otázky dalšího chovu - to pro případ, že jste začínající chovatel. Pokud vás chovatel odmítne "pustit" podívat se přímo do chovu, zvíře od něj neberte. Většinou nemá vše v chovu v pořádku a proto nechce ukázat, jak jeho svěřenci žijí.

Když ale přece jen půjdete do obchodu (pokud přeci jen máte jinou možnost, prosím nedělejte to), v ideálním případě tam najdete velké akvárko s obrovskou hýbající se chlupatou a ocasatou koulí v jednom z rohů. Chcete-li, aby k vám potkáně přilnulo, je ideální sehnat velmi mladé jedince co nejkratší dobu po odstavu, tedy ve věku 4-6ti týdnů. (Velcí asi jako myš.) Velkou pozornost věnujte zdravotnímu stavu. V žádném případě nekupujte zvíře, které sedí samo v rohu, ale vybírejte z chumlu ostatních. Pokud vám to prodavač dovolí, strčte do akvárka ruku a chvilku ji tam nechejte. Mláďata jsou zvědavá a po chvíli se začnou k ruce přibližovat. Neberte zvířata, která se k ruce okamžitě přiřítí (mohou být v dospělosti hodně divoká) ani ta, která budou celou dobu strachy skrčená v koutě (špatně se ochočují). Nejlépe je vybrat sice zvědavá, ale ne příliš zbrklá mláďata. Mláďata z obchodu doporučuji velmi důkladně prohlédnout co se parazitů týče. (pokud máte doma už jiné hlodavce, důrazně doporučuju nové mládě držet 2-4 týdny v karanténě).

Samičku nebo samečka?

Pokud chcete i do budoucna zůstat u jednoho chlupáče, rozhodně si vemze samečka - lépe snášejí samotu a jsou z nich větší mazlíci. Samičky jsou většinou živější, zvědavější, čipernější, skákavější a šplhavější, a samotu velmi špatně snášejí. Samečci jsou zase přítulnější a snadněji se ochočují, pokud jich ale chcete chovat více, je lépe je koupit 2-3 najednou. K dospělému samci se už jen velmi těžko přidává nové mládě. Chcete-li více zvířátek a plánujete je dokupovat postupně, je lepší si pořídit 2 - 3 samičky a pak postupně přikupovat další.

Jak poznám, jestli je to kluk nebo holka?

Často se stane, že prodavač ve zverimexu je člověk bez sebemenší specializace a proto, pokud si chcete být absolutně jisti, že z vaší samičky nevyroste sameček, je lepší si to ověřit. Potkani mají na hlodavce poměrně hodně vyvinutý pohlavní dimorfismus. Už velmi mladí samci mají hodně výrazná varlata, takže samce si se samicí spletete jen těžko. Takže potkánka vemte do ruky bříškem k sobě a koukněte pod ocásek a je to jasné. (Pokud si přesto nejste jistí jestli je to kluk nebo holka, věřte mi, je to holka:) )

Může být potkan sám, nebo je lepší mít jich víc?

Potkan je zvíře sociální - tedy je jeho přirozeností žít ve skupině. Proto je v rámci etologie vždy vhodné pořídit si potkany minimálně dva - samozřejmě stejného pohlaví. Pro potkany by ideální skupina měla mít 6-8 jedinců, ale i dva potkani si vystačí. Osobně bych přesto doporučila potkany 3-4. Důvod je ten, že pokud máte dva, dříve či později jeden z nich zemře a zbylý potkan bude velmi trpět. Pak musíte rychle shánět nového jedince, aby ten přeživší nestrádal. Pokud budete mít skupinu tří zvířat - po úhynu jednoho zůstanou dva a budete mít čas sehnt do skupiny třetího - nestane se tak, že vám zůstane zvíře samotné.
V případě čtyřčlené skupiny bych počkala než zemřou dva jedinci a pak dokoupila další dva najednou - hyperaktivní mláďata si tak mohou vyhrát mezi sebou a neobtěžovat tolik starší spolubydlící.
Pokud budete mít jen jednoho, velmi rychle k vám přilne a dá se velmi snadno ochočit. Musíte se mu však věnovat hodně času. Nejlépe několik hodin denně. I přesto však zvířeti druha nenahradíte - viz článek ch. s. Utahraptor (lépe bych to nenapsala)http://www.utahraptor.cz/news/jednoho-nebo-dva-/. V každém případě - čím více máte potkanů, tím méně času jim musíte věnovat, aby byli spokojení;) A hlavně: Pozor ať nemáte pár! Potkani se NECHOVAJÍ v páru a chovat samce se samicemi v jedné kleci považuju za týrání zvířat! Mláďata se už v 6ti týdnech oddělují dle pohlaví.)

Kde a od koho koupit mládě.

Pokud je to jen trošku možné, nekupujte mláďata ze zverimexu!

Nejhorší, co můžete udělat, je zajít do obchodu se zvířaty. Je to sice nejjednodušší, nejrychlejší a bohužel také nejpoužívanější, způsob pořízení zvířete, ale má řadu nevýhod:

1) Neznáte původ zvířete - nevíte, z jakého chovu potkan pochází, jak vypadali jeho rodiče, v jakých podmínkách byl vychován, jak vypadají jeho sourozenci, nepochází-li z příbuzenské plemenitby apod.

2) Nemoci - ve zverimexech je často na malé ploše umístěno velmi mnoho zvířat, často z různých chovů, což značně nahrává rozvoji různých infekčních chorob a parazitů. Navíc v obchodech jsou zvířata určená na skremní a hadařům je lhostejné, zda je zvíře zdravé či nikoliv, protože had se na zdraví své oběti neptá. Zdravotnímu stavu mláďat v obchodech se proto věnuje jen velmi malá pozornost. Ve většině obchodů, ve kterých krmné potkany prodávají jsem se minimálně jednou setkala se svrabem, nebo jinými "milými" parazity.

3) Stres - zvíře je odebráno z místa, na které je zvyklé, a je dáno do zcela cizího prostředí, ve kterém je spousta jiných "neznámých" zvířat, často i hluk, zvíře se nemá kam schovat, všude kolem je spousta rušivých vlivů. Vlivem stresu se snižuje imunita zvířete a to je tak vnímavější k různým sekundárním infekcím. Stres z pobytu ve zverimexu (a často také způsob jakým s ním bylo a je nakládáno v chovu ze kterého pochází a také přímo v obchodě) často značně poznamená povahu zvířete a to pak může mít problémy s ochočením, v krajním případě může být až nevychovatelné, extrémně bázlivé ale bohužel také agresivní.

4) Věk - pokud nejste odborník, pak jen těžko zjistíte, jak je zvíře v obchodě staré. Prodavač vám často prodá i téměř dospělé zvíře s tvrzením, že jde o mládě. Celkem hodně časté jsou také případy, kdy je vám jako "mládě" prodána dokonce i už březí samička (samička je často nakrytá svými sourozenci a je na mláďata příliš mladá, může mít problémy při porodu a většinou zůstane zakrslá, majitelé takovéhoto zvířete často nejsou schopni najít mláďatům nový domov a ty tak znovu končí ve zverimexech kde se toto kolo opakuje a mláďata s každou další generací více degenerují.)

5) Odkládací místo - obchody se zvířaty bývají často posledním řešením, ke kterému se uchylují chovatelé, kterým se nepodařilo mláďata "udat". V rozmnožovacích chovech si chovatel nechá z vrhu nejlepší jedince a do obchodů dává na skrmení zvířata, která z nějakého důvodu nejsou nevhodná pro další chov (zvířata slabá, malá, nemocná). Jedná se tedy často o již vytříděná zvířata.

Nejlepší je pořídit si zvíře přímo u chovatele. Obrovsky se tak sníží riziko, že si domů přinesete nemocné či vystresované zvířátko. Jste-li chovatel - začátečník, může vám chovatel dát pár dobrých rad. Musíte si uvědomit, že chovatel je člověk, který se potkanům věnuje, protože je má rád a protože ho to baví, kdežto obchodníkovi jde většinou "jen" o tržbu.

Dnes už je chovatelů potkanů dostatek. Stačí sledovat inzeráty v novinách nebo na internetu, či si sám inzerát podat. Nevzdávejte se, pokud se vám chovatel neozve hned druhý den. Čas je v tomto případě často důvodem, proč se i budoucí chovatelé, kteří si nechtějí potkana koupit v obchodě, odhodlají a potkana si přece jen ve zverimexu koupí. Ale tady, stejně jako jinde platí že "Trpělivost růže přináší".

A ještě pár rad ohledně zdravotního stavu potkana, neboli, na co byste si měli dát pozor, když si vybíráte potkáně:

- nahrbená záda
- zježená, matná nebo špinavá srst
- zapadlé a zakalené očI, případně  výtok kolem očí (někdy až zalepené oko)
- okolí konečníku zneštěno výkaly
- žluté skvrny na kůžI
- přítomnost parazitů (tečky na kůžI čI v chlupech - nutno rozhrnout srst)
- červenohnědý výtok z čenichu 

Ověřte si u koho mládě kupujete

Když si kupujete mládě od chovatele, dávejte si pozor na ty, kteří vám nabízí mláďata zajímavých barev či variet a nejsou ochotni vám doložit předky. Může se totiž stát, že takováto mláďata pocházejí z příbuzenské plemenitby, která s sebou nese zvýšené riziko vzniku genetických vad. Mnohé z těchto vad nemusejí být na první pohled zřejmé, ale mohou se projevit buď v pozdějším věku potkanů, nebo až v případných dalších generacích. Koupí mláďat s PP z registrované chovné stanice nebo koupí mláďat po rodičích se známým původem toto nebezpečí značně zredukujete. Samozřejmě se i u těchto zvířat může vyskytnout zdravotní problém, ale máte přeci jen větší pravděpodobnost, že vaše nové zvířátko prožije dlouhý a zdravý život.

Chovatel, který vám odmítne poskytnout informace o rodičích nebo chovatel který vás odmítne pustit podívat se jak vypadá jeho chov většinou má co skrývat a od takového člověka si potkáně raději neberte. I když je to smutné, stejně jako v chovu ostatních zvířat (zejména v chovu psů je to dobře vidět) existují tzv. "množky". Lidé kteří kryjí "na kšeft" a navenek se tváří jako solidní chovatelé.

Vždy se ptejte na to, zda má potkan PP (průkaz původu), nebo má pouze VP (výpis předků, nebo rodokmen). Průkaz původu je oficiální prkůaz Českého svazu chovatelů a jako jediný je oficiální. Výpis předků nebo rodokmen neznamenají nic (pokud uvažujete o chovu nebo o účasti na výstavách, zvířata s VP nebo rodokmenem se do dalšího chovu nevpouštějí stejně jako se nevpouštějí na výstavy.)

Osobně doporučuji všem (i mazlíčkářům) aby preferovali zvířata s PP. Pokud má chovatelská stanice vrh bez PP, často to má nějaký závažný důvod (jeden nebo oba rodiče mají nějakou vadu, která je vyřazuje z chovu.).

A shrnutí na závěr

Nakupujte mláďata u lidí, kteří mají potkany jako hobby a ne u těch, kteří jejich chov pojali jako fabriku, nebo u těch, kteří se viditelně snaží na potkanech vydělat. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že chovatelé, kteří mají jen několik vrhů do roka, mají mnohem více času na výchovu mláďat a jejich potkani jsou tak mnohem snadněji ochočitelní a mnohem méně se bojí lidí.

My, chovatelé "mazlíčkáři" jsme tu od toho abychom pro vybírali ta povahově a exteriérově nejlepší zvířata, aby z jejich mláďat byli "dokonalí mazlíčci". Chováme zvířata v prostorných klecích, samičky mají 1-2 (výjimečně 3 vrhy) za život, kryjeme pouze zdravé jedince odpovídajícího věku a ve výborné kondici. Samičky mají mezi dvěma vrhy 2-4 měsíce času na zotavení se. Zvíře které není chovné je u nás stejně hýčkáno jako to v reprodukci. Všechna zvířata mají v případě problému veterinární péči, dostávají kvalitní a pestrou stravu a jsou v pravidelném kontaktu s lidmi.

Zvířata ve zverimexech a v chovech na skrmení jsou chována na co největší produkci. Samičky jsou zapouštěny velmi brzy a mají za život tolik vrhů kolik zvládnou. Jakmile samice nemá dostatečně početné vrhy nebo už není schopna zabřeznout, jde na skrmení. Zvířata jsou držena v lepším případě pouze o vodě a granulích pro myši a potkany, v horším případě o vodě a směsi zrní. Parazité se řeší pouze v případě že to začne nařušovat plodnost zvířat. Zvířata jsou chována v chovných bednách, kde se nemohou ani postavit na zadní nohy. Do kontaktu s lidmi se dostanou jen jednou za čas, kdy jsou při čištění přehozena z jedné bedny do druhé. (samozřejmě že existují výjimky, ale toto je obecně zažitá realita produkčního chovu).

A teď troška logiky. Pokud lidé například pro hady koupí v obchodě za měsíc 100 potkanů a mazlíčkáři tam koupí 10 potkanů, pak těch 10 rádoby zachráněných zvířat znamená, že produkční chovatel musí vyprodukovat každý měsíc o 10 zvířat více, aby pokryl zvýšenou poptávku a na to potřebuje chovat další samici ve výše uvedených podmínkách. Koupí potkanů ze zverimexu z důvodu "zachránil jsem ho před sežrání hadem" tak vlastně podporujete produkční chovy. Sami si rozhodněte jestli ta záchrana stála za to. Potkan je krmné zvíře a s tím nic neuděláme. O co bychom se měli snažit je striktní oddělení produkčního chovu od chovu mazlíčků.

Bebecha

Vrať se zpět na začátek stránky