FAQ - nejčstěji kladené dotazy

Můj potkan má červený nos, někdy tam má stroupky - zřejmě mu teče z nosu něco jako krev. Někdy má také jakoby zalepené oči, nebo má kolem očí červenohnědé stroupky.

Potkani mají žlázu, která produkuje červenohnědá barviva - porfyriny. Tyto porfyriny pak vytékají z nozder a ze spojivkového vaku. Ve větším množství se porfyrin tvoří při podráždění alergeny (například prašné hobliny), nebo při stresových situacích (cestování, příchod nového jedince, příliš hlučná hudba apod...). Zbytky porfyrinu v očích mohou způsobit "slepení" očních víček, kolem očí mohou zůstávat drobné červenohnědé stroupky, které si potkan bez problému umyje. Z nozder potkan porfyrin "vyprskává" a drobné kapičky pak ulpívají na okolí. Je to zcela přirozená fyziologická funkce a není třeba se ničeho obávat.


Pořídil jsem si samičku ze zverimexu a ona nějak "tloustne" ...

Potkanice je březí. Brzy porodí kupu mláďat. Začněte se na to připravovat (viz odchov mláďat). Začněte se poptávat po okolí, jestli někdo nechce potkana. Mláďata rozhodně nepoužívejte k dalšímu chovu! Je velká pravděpodobnost, že samičku nakryl některý z jejích bratrů, mláďata tak v žádném případě nepatří do dalšího chovu!


Můj potkan se nedá ochočit. Co dělám špatně?

Tento problém se zatím ve 100 % případů týkal potkanů ze zverimexu. Je těžko říct, co přesně potkan v obchodě prožil, v jakých podmínkách žil a jaké povahy byli jeho rodiče. Proto je těžké posoudit, do jaké míry se potkan ochočit dá. Pokud potkan odmalička kouše a je agresivní, tak vám asi nezbude nic jiného než se s tím smířit. Pokud se pouze bojí. Musíte na něj hodně mluvit, tichým klidným hlasem, můžete mu dát do klece ruku a nechat ho, aby si ji očichal aniž byste s ní hýbali, nesmíte dělat žádné prudké pohyby, žádné hlasité zvuky a výkřiky - to vše může potkana vylekat. Také, pokud máte doma psa nebo kočku či fretku, nepouštějte je do pokoje, kde máte potkana. Potkan cítí nebezpečí a více se bojí. Potkan cítí kočku či psa i když jste je jen pohladili a neumyli si ruce, potkan se pak vaší ruky bude více bát.

Hlavně buďte trpěliví, protože nakonec se většina potkanů ochočit dá. (A pro příště - věřte mi, když tvrdím, že potkánek od chovatele se vyplatí.)

 

Bebecha

Vrať se zpět na začátek stránky