© Bebecha, aktualizováno 10. 1. 2012

Jak zabavit potkana

(Máte li nějaké odzkoušené potkaní zábavy, napište mi je!)

Potkani jsou velice hraví a zvědaví tvorové. Aby svou zvědavost a hravost mohli plně uplatnit, je třeba jim zajistit dostatek nových podnětů a činností, kterými se mohou zabývat. Při vymýšlení činností a "hraček" se můžete vyblbnout. Potkani jsou velice vděční hračičkáři, kteří ocení téměř vše. Nejvděčnějšími zábavami však jsou ty, které jsou na konci odměněny něčím dobrým do žaludku. Pro inspiraci pro vás mám několik osvědčených tipů.

Hra na potápěče

Do středně hluboké nádoby napusťte vodu. Dá se použít například plastová miska od masa ze supermarketů. Ideální výška vody je od 5ti do 10ti cm. Do nádoby nasypte něco dobrého k snědku - něco co se vodou nepoškodí. Dají se použít zrnka kukuřice, vařená zelenina, sterilizovaný hrášek apod. (padnou ke dnu) nebo zrnka slunečnice (plavou na hladině). Většina potkanů okamžitě po objevení nádoby ponoří hlavu do vody a prozkoumá co je pod vodou. Pokud narazí na něco k snědku, začne to "lovit". Někteří potkani vytahují z vody všechny předměty ať už jsou k sežrání nebo ne. Pokud budete mít misku průhlednou, docela se při potkaní činnosti pobavíte.

Hra na bagristu

Potkani velice rádi vyhrabují hlínu z květináčů, a i když je tato činnost pro nás dost nepříjemná, potkani z ní mají evidentní radost. Proto jim i tuto kratochvíli můžeme dopřát.

Do nádoby s vysokými okraji (ideální je malé akvárium, či plastová průhledná přepravka) nasypte vysokou vrstvu hlíny, koupacího písku pro činčily nebo jiného sypkého materiálu (neměl by prášit), do kterého vmícháme několik zrnek slunečnice, kukuřice apod. Stěny nádoby musí být opravdu vysoko, protože jakmile se potkan pustí do norování, hlína létá na všechny strany.

Hra na tuneláře

Všichni potkani milují trubky, krabičky a jiné průlezky. Pokud doma máte více krabiček (tohoto materiálu není u potkanařů nikdy dost), můžete svému miláčkovi udělat průlezkový ráj. Krabičky a krabice jakýchkoliv velikostí (potkan se protáhne i krabičkou od čaje) poskládejte různě vedle sebe, na sebe a přes sebe a pomocí nože vyřežte v různých místech otvory. Pokud máte i nějakou silnější trubku (například trubku od koberců), můžete krabice pospojovat i "tunelem". Potkani ve svém přirozeném prostředí žijí v norách, které mají několik "místností" pospojovaných tunely. V krabicích a trubkách se tedy rychle vyznají a budu toto bludiště rádi vyhledávat.

 Hra na úředního šimla

Systém je stejný jako u hry na krtka, ale potkani nebudou zahrabáni hlínou, ale zahlceni papíry. Vezmeme co největší krabici a naplníme ji až po okraj natrhaným papírem, útržky kartonu, senem apod. Do různých částí krabice vyřežeme otvory, aby potkani mohli vylézat (krabice se dá zabudovat i do komplexu tunelů a průlezek z menších krabiček. Připravte se na to, že při této hře potkana sce dlouho vůbec neuvidíte, zato ho opravdu uslyšíte.

Budovatelská hra

Na vršek klece nebo na pletivo akvária dejte hromadu proužků papíru, papírových kapesníků, ubrousků či toaletního papíru. Potkani by měli z klece na papír dosáhnout, ale neměl by být přístupný příliš lehce. Jakmile potkan zjistí, že má materiál, kterým si lze vystlat hnízdo, začne ho vtahovat do klece a buduje si pelíšek, protože "Jak si kdo ustele, tak si lehne". S vtahováním do klece potkan obvykle neskončí dřív,než vtáhne poslední cár papíru.

Hra na maratonce

Tato hra je oblíbená jen u některých potkanů a je třeba do ní vložit i část svých úspor. Jedná se o "běhací kolo". To můžete koupit v každém zverimexu, cena se pohybuje v trojciferných číslech - záleží na velikosti a materiálu. Pokud má mít kolo životnost delší než několik minut až hodin, je nutné, aby bylo vyrobeno z kovu. Ne všichni potkani však jsou ochotni běhat bez cíle jako magoři (promiňte mi ten výraz). Pokud se tedy pro běhací kolo rozhodnete a znáte někoho, kdo ho doma má, zkuste si ho na pár dní vypůjčit, ať nevyhazujete peníze oknem.

Hra na půlnoční budíček

Tato hra je zaměřena na týrání lidí s lehkým spánkem a spočívá v tom, vyvolat uprostřed noci co největší hluk. Ideální je louskání vlašských ořechů, trhání kartónových krabic či fyzické vyřizování si účtů s ostatními spolubydlícími.

Hra na četníky a zloděje

Tuto hru milují v podstatě všichni potkani, u chovatelů už takové oblíbenosti nedosahuje. Úkolem zloděje (potkana) je ukrást co největší množství drobných předmětů a tyto poté odnést do svého příbytku aniž by jej četník (chovatel) odhalil, chytil a zcizený předmět mu odebral. Úspěch zloděje je tím větší, čím cennější a nepostradatelnější předmět se mu podaří odcizit. Pokud se zloději podaří odnést předmět až do svého příbytku, zahladí po sobě stopy tak, že dotyčný předmět rozloží na součástky tak malé, že již nebude možno poznat, z čeho pocházejí. Pokud je však zloděj neúspěšný a je odhalen při krádeži, či hůře při rozebírání předmětu na součástky, hrozí mu trest domácího vězení na dobu, kteru určí chovatel dle důležitosti předmětu, který mu byl zcizen.

Za tip na hru děkuji Adéle K.

Hra na schovku

Hra je v podstatě velmi jednoduchá - otevřeme potkanovi klec a na minutu odejdeme z místnosti. Za dveřmi počítáme do dvaceti a poté se slovy "před pikolou za pikolou potkan nesmí stát" vejdeme zpět do pokoje a dáme se do hledání potkana. Pokud potkana najdeme aniž bychom museli odtahovat nábytek, vyhrál potkan. Pokud ho najdeme ale musíme přitom odtáhnout nábytek, vyhrál potkan. Pokud ho nenajdeme vůbec, můžeme volně přejít na hru "na poslušného pejska" kdy se mlaskáním, pískáním a voláním "k noze!" snažíme přimět potkana aby dobrovolně vylezl.

Za tip na hru děkuji Kiře

Hledání pokladu

Ke hře potřebujeme staré ponožky (určené k vyhození). Do ponožky vložíme nějakou laskominu, kterou mají potkani rádi - oříšek, kousek chleba, piškot, apod. Ponožku vložíme do klece a otevřeným koncem ji prostrčíme zkrs mříže a zauzlujeme. Čím více ponožek takhle do klece vložíme, tím lépe. Pak už nezbývá než si sednout a sledovat, jak se mlsoun do ponožky dobývá.

Za tip na hru děkuji Josefovi L.

Vrať se zpět na začátek stránky